European Association of Communication Agencies (EACA)
Komm är sedan flera år tillbaka medlemmar i EACA där vi arbetar tillsammans med olika initiativ och vår internationalisering genom att sätta Sverige på kartan i den kreativa branschen. Vi inspireras och delar information samtidigt som vi får en starkare röst.
EACA är Europas röst för kommunikationsbyråer och branschorganisationer, som använder sin lobbying verksamhet för att öka det ekonomiska och sociala värdet av kommunikation till allmänheten. Medlemmarna sträcker sig från reklam-, media-, digital-, varumärke- och PR-byråer precis som nationella branschorganisationer (likt Komm). Tillsammans representerar EACA mer än 2 500 organisationer från upp mot 30 europeiska länder som tillsammans har över 120 000 anställda.
Miniguide kring tillgänglighet 2025
EACA har lanserat “Ad Accessibility Mini-Guide!” som är ett praktiskt verktyg utformat för att hjälpa byråer att integrera tillgänglighet i alla aspekter av sin annonseringsprocess.
Cost of Pitching rapport 2025
Obetalda pitchar är en av de största kostnaderna för både kreativa och mediebyråer. För att skapa verklig förändring måste vi noggrant mäta den faktiska påverkan denna praxis har på byråernas resurser, lönsamhet och arbetsstyrka.
För att uppnå detta har European Association of Communications Agencies (EACA) ingått ett samarbete med Kantar, den globala ledaren inom data, insikter och rådgivning, för att analysera data som kommer att utgöra grunden för EACA:s översikt över kostnaden för pitchar.